Hrčava a umělci

Lurdská jeskyně na Hrčavě

V roce 1924 navštívil Hrčavu spisovatel Petr Jilemnický, který v té době učil v blízkém Svrčinovci na Slovensku, dále spisovatel František Sokol – Tůma. V roce 1925 pak spisovatel Josef Holeček. Ale lze nasnáze dokumentovat, že jejich návštěva měla vliv na jejich uměleckou činnost, nebo že by v jejích dílech, byť jen náznakově, je psáno o Hrčavě.

To sochaře, dřevořezbáře a malíře Leoše Kubíčka (1887 – 1974) Hrčava jistě poznamenala. V době svého pobytu na Hrčavě od říjnua 1927 až do května 1928 vytvořil na Hrčavě plastiky Příroda, Strom života a Děvčátko u potůčku. Jeho dcera Věra na Hrčavě dokonce chodila do školy.

Na Hrčavě pobýval na výzvu ministerstva školství a národní osvěty, aby zde vedl kurz domácí lidové řezbářské výroby. Z jeho žáků se nejvíce prosadil místní Ondřej Zogata. Nějakou dobu také tvořil jeho žák Bury.

Díla Leoše Kubíčka lze obdivovat v jeho domě s ateliérem v Pěčíně v okrese Rychnov nad Kněžnou, který si dle vlastních návrhu postavil brzy po I. světové válce.

Hrčava se také stala cílem známých umělců – malířů. Ferdiš Duša na Hrčavě pobýval přinejmenším třikrát. Poprvé to bylo o prázdninách roku 1950, kdy zde začal vytvářet obrazový doprovod ke knize Ivo Stolaříka - monografii „Hrčava“. V roce 1954 na Hrčavě pobýval dokonce celý týden (od 28. června do 4. července). Vzniklo zde i několik obrazů Hrčavy. V samotné knize jsou otištěny dva z jeho hrčavských obrazu a navíc 21 ilustračních kreseb. Všechny jsou označeny jeho iniciálami.

Hrčavan od Ferdiše Duši Hrčavan jak jej namaloval Ferdiš Duša.

Pohled na Hrčavu od F. Duši Pohled na Hrčavu od Ferdiše Duši.







Předseda klubu výtvarníků Frýdecko-Místecka Rudolf Štafa ( sochař z Třince ) zorganizoval v létech 1996 až 1998 na návrh Karla Karpeckého na Hrčavě ve venkovních prostorách Základní školy na Hrčavě Galerii v přírodě. Výstavy se vždy konaly na počátku prázdnin. Vystavovaly se obrazy, keramika, řezbářské práce , sochařská díla z kovu, dřeva i betonu. Jako obyčejně, bezplatnou výstavu provázel nezájem místních obyvatel, poměrně dost lidí přišlo z blízkého i vzdáleného okolí. Umělci instalovali výstavy na vlastní náklady.

Ze svých pobytů na Hrčavě asi nejvíce vytěžila malířka Maria Ondračková z Frýdku-Místku, která zde nakreslila několik hezkých perokreseb a kreseb tužkou místních dřevěných staveb.

V září 1994 strávil víkend v domě u Koždoňů na Hrčavě akademický malíř Jaromír Zahel (nar. 7.4. 1922, zemřel 3.9.1995). Zde pořídil barevné skice, které se staly podkladem k pěti obrazům z Hrčavy, které pak namaloval ve svém atelieru v Městě Albrechticích. Všech pět obrazů pak odkoupil Ing. Jan Koždoň, taktéž trvale usídlen v Městě Albrechticích.

Obraz Trojmezí od Zdeňka Kurečky Další malíř Zdeněk Kurečka, rodák (nar. 1957) z Čeladné na Frýdecko-Místecku, dnes žije v Městě Albrechticích na Bruntálsku. Učňovská léta trávil v ateliéru Jaromíra Zahela v Ostravě, kde později s Alešem Kalivodou, Lubomírem Tížkem, Janem Vilímem a Alenou Světlíkovou založili výtvarnou skupinu GAMA. V roce 2004 (12.6.) založil spolu s keramikem Jaroslavem Hrubým a řezbářem Petrem Chorovským výtvarnou skupinu R3, která působí na Albrechticku a Krnovsku. Navštěvuje také Hrčavu, dokladem jsou i jeho vybrané obrazy motivů z obce. Tvoří již řadu let, převážně technikou oleje. Kurečka Zdeněk – bližší podrobnosti na (http://www.kurecka.com)

Dřevorubec Karla Capka Pokračovatelem hrčavských lidových řezbářů byl i Karel Capek.

Dalším význačným regionálním umělcem majícím svůj původ na Hrčavě je řezbař Vlastimil Malyjurek nar. 1957 v Krnově. Dnes žije v Jablunkově. (Jeho otec Rudolf Malyjurek, Hrčavan, podlehl po druhé světové válce nabídce osídlování pohraničí a odstěhoval se i s rodinou v padesátých letech do Krnova. V roce 1980 se Malyjurkovi vrátili na Hrčavu a v roce 1980 začali na Hrčavě stavět dům.) Vlastimil Malyjurek umělecké vlohy asi podědil po svém otci, který vyřezával drobná zvířátka. Ve svých dvacet letech se začal zajímat o výtvarné umění. Zprvu pracoval s hlínou, pak se sádrou a nakonec skončil u dřeva. Jak sám prohlašuje „Krása práce se dřevem mě natolik pohltila a inspirovala, že jsem začal dělat profesionálně a koníček se mi stal živobytím“. Jeho díly se mohou pochlubit majitelé v Německu, USA, Itálii, na Slovensku. Jeho skulptury mají někdy i pořádné rozměry. Motoristé, kteří projíždějí kruhovou křižovatku v jablunkovské místní části Městská Lomná se tak od roku 2008 pravidelně setkávají s jeho 4 m vysokou skulpturou, která tvoří výzdobu této křižovatky. Pro svou obec Hrčavu vytvořil vyřezávaný znak obce, který od začátku roku 2009 mohou obdivovat návštěvníci obce vidět na průčelí budovy Obecního úřadu.