Památky

Oltářní obraz Obec má rázovitý dřevěný kostelík z roku 1936. V České republice je něco málo přes dvacet dřevěných kostelů, hrčavský je nejmladší z nich (nepočítáme-li po požáru znovupostavený dřevěný kostel v Ostravě v Hrabové. Navíc hrčavský dřevěný kostelík je nejvýchodnější dřevěný kostel v České republice. . V kostele je pozoruhodná křtitelnice - významná řezbářská prace dnes již nežijícího místního rodáka a řezbáře , hluchoněmého Ondřeje Zogaty . Jeho díla jsou dnes ve sbírkách různých muzeí, jedna jeho práce je i v prezidentských sbírkách. Sošku dudáka věnovala hrčavská delegace prezidentu Benešovi v roce 1947. Ondřej Zogata byl žákem významného východočeského sochaře Leo Kubíčka z Pěčína v okrese Rychnov nad Kněžnou, kterého ministerstvo školství v letech 1927-28 vyslalo na Hrčavu, aby zde zorganizoval kurz pro místní zájemce o řezbářství. Leo Kubíček také na Hrčavě vytvořil několik svých význačných děl.

Řezba Karla Capka Pokračovatelem Ondřeje Zogaty byl Karel Capek . Jedna z jeho prací - Selská jizba - byla také darem obce, který obdržel prezident Václav Havel při své návštěvě obce 15.6.1993. Jako svůj osobní dar předal Karel Capek prezidentovi své dílo - řezbu dřevěného kříže s hlavou Krista.
Rodákem z Hrčavy je i další regionálně významný řezbář Malyjurek , který ale žije a působí v Jablunkově. Sochařství je mu obživou.

Věž hrčavského kostelíku dosahuje 16 m výšky a je nejvyšší stavbou v obci . Ta se však pomalu ztrácí v zeleni okolních listnatých stromů. V porovnání se smrky rostoucími v okolních lesích, které mohou mít výšku až 50 m, je hrčavský kostelík trpaslíkem.

Hrčavský kostelík přišel o svůj zvon ze zvonoviny za druhé světové války, když byl v roce 1942 zabaven pro válečné účely. Byl nahrazen ocelolitinovým zvonem (odlitým v roce 1917) z bývalé zvoničky ze školy v Bukovci. Na jaře roku 2005, když se nepodařilo nalézt sponzora, obyvatelé Hrčavy uspořádali peněžní sbírku, která umožnila pořízení nového zvonu ze zvonoviny ze Zvonářské dílny Tkadlec z Halenkova. Nový zvon nesoucí jméno Cyril a Metoděj je vystaven v hrčavském kostelíku od 28.7.2005. Vysvěcen (biskupem ostravsko-opavské diecéze mons. Františkem Lobkowiczem) byl 10. prosince 2005, ale až odpoledne dne 2. března 2006 byl pověšen ve věžičce kostela a následně k němu bylo přimontováno stávající zařízení na automatické zvonění.

Zvon sv. Cyrila a Metoděje Nový zvon nesoucí jméno Cyril a Metoděj měl být vysvěcen v roce 2006 k 70. výročí postavení kostela, jak dokládá nápis na plášti zvonu. Protože hrčavští občané chtěli mít zvon ve věžičce dříve, byl celý proces instalace uspíšen.



Zvon sv. Cyrila a Metoděje Hrčavský zvon se může chlubit tím, že je slyšet ve třech státech: v České, Slovenské a Polské republice.




V těsném sousedství obce v lese se nachází lurdská jeskyně s lurdskou madonou. Před kamenným lesním oltářem širokým 6,6 m, vysokým 4,35 m a hlubokým 3,2 m je vyveden pramen z kdysi lesní studánky s prý léčivou vodou na oční neduhy působící vnitřně i zevně. A pokud si pokropíte onou vodou chodidla, máte zaručeno, že se na Hrčavu určitě opět vrátíte. Lurdská jeskyně byla postavena v roce 1937.

Na místním hřbitůvku o rozměrech 29 x 31 m je na čestném místě v čele hřbitova pochována babička herečky Jany Hlaváčové , která jako místopředsedkyně ženského odboru Slezského kulturního ústavu v Praze a zároveň ředitelka spolku "Domovina" organizovala po druhé světové válce materiální pomoc občanům v rámci akce Pomoc pohraničí. Na hřbitůvku je také pochován řezbař Ondřej Zogata i známý gajdoš bývalé hrčavské gajdošské kapely Pavel Zogata.

Na katastru obce u česko-slovenské hranice se nachází kopec s názvem Šance (608 m.n.m.). Na něm bylo kdysi malé strážní opevnění - šance proti předpokládanému vpádu z Uher na Těšínsko . Domky rodin strážců v blízkosti se pak asi staly zárodkem budoucí osady Hrčava.

Na styku katastrálních hranic obce Hrčava, Bukovce a polské Javořinky se nachází kopec Dílek (Džolek) o nadmořské výšce 701,6 m, kde se nacházelo další, tentokrát menší strážní opevnění, kterému se říkalo Šanečky . Toto bylo nejvýchodnější historické opevnění na území dnešní České republiky .

Pamětní deska na návštěvu V. Havla Kolik obcí se může pochlubit, že ji navštívil prezident ? Hrčava ano, obec navštívil 15.června 1993 první prezident České republiky Václav Havel . Navštívil i místní málotřídní školu, kde se zapsal do obecní a školní kroniky. Od 6.12.1994 jeho návštěvu připomíná bronzová pamětní deska na budově školy autora Karla Karpeckého. Byla to první pamětní deska Václava Havla v České republice a zatím nejsou zprávy, že by někde v republice přibyla další.

Hrčavou (respektive jejím nynějším katastrem) ale projela na koni i „pomazaná“ hlava, jak o tom píše Milan Šmerda ve stati „Císař Josef II. na Těšínsku v roce 1766“ ve vlastivědném časopise Těšínsko č. 3/2005 na str. 1 – 7.

Císař Josef II. (1741 – 1790) od roku 1765 spoluvladař Marie Terezie (1717 – 1780) v té době vykonával první inspekční cestu po českých zemích. Měl v péči armádu. Navštívil i Těšínsko, kde se kromě jiného zajímal o bezpečnost hranic proti nepříteli. 14. července 1766 dojel od Těšína k Jablunkovskému průsmyku. Na svých koních dojeli k Hajducké šanci, ležící na vrchu Studeničné, která byla zcela rozpadlá. Císař si do svého deníku poznamenal: „Potom na Lysou tzv. Čarodějnickou horu, z níž jsme viděli celé údolí jak od Jablunkova po Těšín, tak také k Jistebné.“

Císařův průvodce ve svém souběžném záznamu napsal: Prošli „nekonečným značně zničeným lesem až na vrchol Čarodějné hory či Gírové, jejíž vrcholek je pouhá pastvina. …. Vpravo neprokleštěnými cestami přes lesy a močálovité louky téměř až k vesnici Javořince, kterou jsme ponechali vlevo a přímo dolů do údolí velmi poničenými lesy přes větší Čadečku …(nepochybně jeli údolím Černého potoka, kde dodnes po obou stranách česko – slovenské hranice jsou močálovité louky, navíc ty na české straně byly kdysi v katastru obce Javořinka, dnes Hrčavy. A zmínka o tom, že Javořinku nechali vlevo svědčí o tom, že věděli, že osada Hrčava patří k Javořince).