Několik "nej"

Márnice na hřbitově Aby se určitá místa, vesnice či města staly turisticky přitažlivými, musí se vykazovat skutečnostmi, ať už historickými, geografickými, urbanistickými či jinými, které by uvedené lokality výrazně odlišovaly od svého okolí.

A pokud mezi odlišnostmi jsou i takové, které si zaslouží předponu "nej" v rámci regionu nebo dokonce v rámci České republiky, tím více takové místo má šanci stát se turisticky známým se všemi okolnostmi s tím souvisejícími, především má šanci z turistiky profitovat. Pak už jen záleží na propagaci a schopnostech těch, kdož chtějí uvedené místo dostat do povědomí široké veřejnosti. A protože se jedná zpravidla o peníze, záleží pak již jen na schopnostech sehnat investory.

Pokud Vám název obce nic neříká, přečtěte si prosím další text, který Vám o Hrčavě prozradí mnoho zajímavého.

A pokud Hrčavu nedovedete lokalizovat, vezměte si kteroukoliv mapu (třeba Evropy), na které budou vyznačeny hranice států a zabodněte prst na českém území do místa, kde se stýkají hranice České republiky, Polské republiky a Slovenské republiky. A jste přesně na Hrčavě ! (nikoliv v Hrčavě !)

Obec Hrčava má turisticky přitažlivých míst, atraktivit a zajímavosti včetně různých " nej" přebohatě. Posuďte sami.

Ještě v roce 1996 v knize " 1000 českých nej." autora Ladislava Kochánka je Hrčava uváděna jako nejvýchodnější obec ČR. Už nelze zjistit z čeho autor vycházel. Pokud by nejvýchodnější obec ČR určoval podle toho, které centrum obce leží východněji, zda Bukovce nebo Hrčavy, potom by mu vyšla východněji Hrčava. Stejně tak, pokud by hledal těžiště plochy katastrů obou obcí,vyšlo by mu to nastejno. Možná, že vycházel jen z běžně uváděných údajů v tisku, který tento primát přiřkl již dávno (nespravedlivě) Hrčavě a neověřil si jej. Je ale nezpochybnitelné, že nejvýchodnější bod ČR leží na území Bukovce. V každém případě je ovšem pravda, že nad celou obcí Hrčavou se každé ráno slunce objeví nejdříve ze všech obcí České republiky. Lze tedy povznešeně říci, že Hrčava je obcí vycházejícího slunce České republiky. Teoreticky na Hrčavě vychází slunce o 17 minut 48 sekund dříve než v hlavním městě Praze, o tutéž dobu ovšem i dříve zapadá.

Hrčava je i nejvzdálenější obcí České republiky od hlavního města Prahy. Vzdušnou čárou je to na Staroměstské náměstí z Hrčavy 325 km, po silnici pak 415 km. Je to dále než je například vzdušnou čarou z Prahy do hlavního města Rakouska Vídně (250 km ) nebo do hlavního města Slovenska Bratislavy ( 290 km ).

Je také nejvzdálenější obcí bývalého okresu Frýdek-Místek od svého okresního města ( 56 km). Stejně tak je nejvzdálenější obcí na východ od sídla Moravskoslezského kraje Ostravy (73 km). A je také nejvzdálenější obcí od Jablunkova, od 1. 1. 2003 sídla "malého okresu"- pověřené obce (20 km).

V obci se od roku 1996 do 21. prosince 2007 nacházel nejjižnější hraniční přechod na 762 km dlouhé česko-polské hranici. Jednalo se o hraniční turisticky přechod Hrčava (ČR) - Jaworzynka (PR). Po hraniční čáře byl vzdálen pouze 2,1 km (vzdušnou čarou 1,2 km) od trojmezí, místa, kde společná česko-polská hranice začíná nebo končí. Takže byl také zároveň prvním nebo posledním hraničním přechodem na česko-polské hranici.

Hraniční přechod na turistické stezce, taktéž s Polskou republikou, se nacházel přímo u Trojmezí. Byl zřízen před koncem roku 2005 jeho působnost skončila vstupem republiky do schengenského prostoru 21. prosince 2007. Byl to nejjižnější turistický hraniční přechod na česko-polské hranici a zároveň první nebo poslední tohoto typu po celé délce této společné hranice.

Zároveň to byl , spolu s dalšími turistickými hraničními přechody zřízenými taktéž koncem roku 2005, hraniční přechod s nejkratší dobou působnosti, když fungoval téměř přesně jen 2 roky.

Nejvýše položený kostel s pravidelnými nedělními bohoslužbami v okrese Frýdek-Místek se nachází na Hrčavě. Má nadmořskou výšku 618 m. (Kostel v Horní Lomné je 610 m n.m., kostel v Bílé je až třetí s 540 m n.m. před kostelem ve Starých Hamrech s 520 m n.m.)

Hrčava je s největší pravděpodobností nejmenší obcí v ČR (s asi 250 lidmi), která má dřevěný kostelík s pravidelnými nedělními bohoslužbami. (Zatím jsem nikde na internetu žádnou jinou menší obec nenašel.)

Hrčava se může jako jediná obec na Jablunkovsku pochlubit tím, že zná svůj střed obce, neboli odborně řečeno těžiště plochy katastru obce. Nachází se kupodivu na poměrně dostupném místě, jen asi 90 m od pravého okraje silnice z Hrčavy směrem na Mosty u Jablunkova hned za první levou zatáčkou pod obcí. Obecní úřad uvažuje nějakým vhodným způsobem označit toto místo, aby se tak mohlo zařadit do dalších turistických kuriozit obce.

Těžiště obce